SOBRE NOS

O Clube

A NOSA

HISTORIA

Club de Rugby Arquitectura Técnica de A Coruña

O Club de Rugby Arquitectura Técnica da Coruña (C.R.A.T.) foi fundado en outubro de 1.976 por Dn. Ignacio Lobón Tovar e un grupo de estudantes pertencestes, na súa maioría á Escola Técnica de Arquitectura Técnica da Coruña, para participar na Liga Universitaria de Rugby. En novembro de 1.976, o CRAT xogou o seu primeiro partido contra o equipo da Facultade de Mediciña en Santiago de Compostela, perdendo 25 a 4.

O 24 de decembro de 1.979 o CRAT xoga o seu primeiro partido na casa, na Coruña, no “campo de la Granja”, vencendo por 4 a 0 ao equipo da Facultade de Mediciña de Santiago.

Durante a tempada 80/81 o CRAT consegue alcanzar a Fase Final Universitaria Nacional celebrada en maio de 1.981 en Granada, despois de ser Campión da Liga Galega Universitaria e da Fase Sectorial celebrada en Oviedo durante os meses de abril/maio.

O 6 de xullo de 1.983 constitúese formalmente, ante notario, a PRIMEIRA XUNTA DIRECTIVA do Clube. En 1.983 constitúese tamén a Federación Galega de Rugby co CRAT, un dos Clubes que colaboran mais activamente no seu nacimento, que foi na Coruña xa que, non en balde, o primeiro Presidente da Federación Galega foi Dn. Maximino Casares Ozores. Do CRAT tamén saíron outros Presidentes da F.G.R. como Dn. Gerardo Dorda Estrada, Dn. Manuel Espiña López e Dn. Ignacio Cociña, actual Presidente.

Na tempada 1.992/93 o equipo sénior logrou o ascenso á División de prata do rugby español tras vencer na derradeira xornada ao La Moraleja R.C.

Perante os seus máis de 47 anos de existencia o CRAT gañou dous títulos de División de Honra Feminina (tempadas 2.014/15 e 2.018/19), formando parte da División de Honra Feminina dende a súa creación, dúas veces á Copa Federación Española de Rugby “COPA FER” masculina (tempadas 96/97 e 98/99) e participou na Copa do Rei (tempada 2.000/2001), sendo o primeiro e único Clube galego que acadou os dous logros ata a data. Na tempada 97/98 o equipo masculino estivo a un paso do ascenso á División de Honra masculina ao quedar terceiros nunha Liga de Ascenso na que ascenderon os dous primeiros clasificados.

No ano 1.991 o Clube organizou o IV Campionato de España de categoría Infantil, celebrado na nosa cidade os días 17 e 18 de maio, participando habitualmente nos Campionatos de España de categorías inferiores, sendo os éxitos máis salientabels o Campionado de España B, na categoría xuvenil na tempada 91/92, un cuarto posto en categoría infantil na tempada 89/90 e un quinto posto na categoría alevín na tempada 88/89.

A nivel galego gañou numerosos Campionatos de rugby de base e, mesmo en categoría feminina, creada en 1.991.
Como dato salientabel, na tempada 1.991/92, todos os equipos do CRAT conqueriron os títulos de Liga e Copa da Xunta, un dominio que, ata o de agora, ninguén conseguiu igualar.

En 1.991, conincidindo coa celebración da II Copa do Mundo de Rugby, e en 1.994, con motivo do centenario do Clube Laugharne R.F.C., o CRAT fixo dúas xiras a Gales. Na derradeira, invitado o seu equipo de Rugby VII ao Torneo do Centenario.

 

Rugby A Coruña
CRAT Rugby A Coruña

Perante máis dunha década, en colaboración co Excmo. Concello da Coruña, o Clube organizou, dende 1.991, o Torneo Internacional de Rugby a Sete “Cidade da Coruña”, que contou, entre outros, coa participación da Selección Española, da Selección Portuguesa e da Selección Galega así como unha selección dos mellores equipos españois (Salvador de Valladolid, Quesos Entrepinares, Santboiana, Getxo, Arquitectura, Canoe ou Cisneros, estos últimos, de Madrid, e dunha nutrida representación de equipos extranxeiros, de Portugal (GDD Cascais, Académica de Coimbra, C.R. Arcos de Valdevez, C.R. Lousá, Os Belenenses, C.R. Dereito, CDU Porto), Reino Unido (Stourbridge, Malvern, Laugharne), Francia (Euskarians), Estados Unidos (combinado/selección fememina Atlantis) ou mesmo das Illas Fiji (Natikake).

Dende 1.987 tamén organizou, en colaboración co Excmo. Concello da Coruña, o Torneo de Rugby “Festas do Rosario”, superando as vinte edicións.
Tras o paso do nomeado Dn. Maximino Casares Ozores, os Presidentes do CRAT foron, Dn. Evaristo Martínez Barallobre, Dn. Juan Carlos Fernández López, Dn. Ramón Bernat Pazos, Dn. Jesús Collar Urquijo, Dn. Alfredo López Rey, Dn. Pedro López-Sors e Dn. Aurelio de Tena León, na actualidade.

 

 

Xogadores e xogadoras do CRAT que formaron parte das diversas Seleccións Españolas nalgunha das súas categorías, ou foron convocadas para ás mesmas, foron: Elena Roca, Rocío García, Marta Calviño, Vanesa Rial, Paula Medín, Mónica Castelo, Selene Roz, Elsa Porto, Laura Vázquez, Turena Lorié, Berta García, Ainhoa Portos, Maica Martí, Miriam Roig, Ana Iglesias, Alejandra Fernández, Judith Hernández, Cecilia Huarte, Selene Jimenez, Jorge Martínez, Fidel Lorenzo, Jorge Romón, Emiliano de Labra, Antonio Barredo, Arturo Chas, Daniel López, Javier Bejerano, David Redondo, Javier Prado, Javier Lista, Pablo Álvarez de Sotomayor , Carlos García Parrado, Héctor Llousas, Bruno Bermúdez, Pablo Enríquez, Iago Vázquez, Manuel Bermúdez e Andrés Llamosas

O CRAT conta con oito SOCIOS DE HONRA: Dn. Ignacio Lobón Tovar, Dn. Maximino Casares Ozores, Dn. Gerardo Dorda Estrada, Dn. Macario Fernández-Alonso Trueba, Dn. Antonio Couceiro Méndez, Dn. Juan Carlos Fernández López, Dn. José Francisco Cobas Rodríguez e Dn. Jesús Collar Urquijo.

Así mesmo, cada ano proponse unha persoa para á Orde de Mérito do Clube, denominada CRATARIANS

PALMARÉS

Club de Rugby A Coruña
Categoría senior femenina
Campeón Liga División de Honor Femenina (2.015 y 2019)
4 Subcampeonatos Liga División de Honor Femenina (2.011, 2.012, 2014 y 2017)
Campeón Series Nacionales Rugby 7 (Madrid 2.011, Oliva 2019)
Campeón España Universitario (San Sebastián 2.010)
Subcampeón de Europa Universitario (Córdoba 2.010)
Subcampeón España Universitario (Granada 2.011)
9 Campeonatos Liga Gallega (1.995, 2.010, 2.011, 2.012, 2.013, 2.014, 2.015, 2019 y 2020)
8 Campeón Copa Xunta Galicia (1.995, 2.010 y 2.011, 2.012, 2.013, 2.014, 2.015 y 2018)
Premio al Mejor Equipo Femenino de Galicia 2012 otorgado por la Secretaría Xeral para o deporte
Premio Mellor Equipo Coruñés del Año 2.011?, Galardón otorgado por el Concello da Coruña.
Premio UDC Deportes 2.010, Galardón otorgado por la Universidade da Coruña.
Premio Mellor equipo feminino 2.015, Galardón otorgado por MUDEGA.
Categoría senior masculino
6 Campeonatos Liga Primera Nacional Grupo A (2.005, 2.006, 2.007, 2010, 2.011 y 2.012).
5 Subcampeonatos Liga Primera Nacional Grupo A (1.996, 1.998, 2.003, 2.008 y 2.009)
2 Copas Federación Española F.E.R. (1.997 y 1.999).
Tercer Puesto Fase Ascenso a División de Honor (1.998)
10 Fases Ascenso División Honor B (2.003, 2.004, 2.005, 2.006, 2.007, 2.008, 2.009, 2.010, 2.011 y 2.012)
3 Fases de Ascenso a Primera Nacional (1.990, 1.992 y 1.993)
Clasificación Copa del Rey (2.001).
9 veces MELLOR CLUBE GALLEGO (1.991, 1.993, 1.994, 1.995, 1.996, 1.997, 1.998, 1.999 y 2.001), galardón otorgado por la Secretaría Xeral para o Deporte de la Xunta de Galicia,
3 Campeonatos Liga Gallega 1ª División (1.990, 1.992 y 2.009)
2 Subcampeonato Liga Gallega 1ª División (1.993 y 2.010)
8 Campeón Copa Xunta Galicia (1.988, 1.992, 1.994, 1.997, 2.000, 2001, 2.005 y 2.014)
10 Subcampeonatos Copa Xunta Galicia (1.995, 2.003, 2.004, 2.006, 2.007, 2.010, 2.011, 2.012, 2.013 y 2.015)
1 Campeonato Liga Gallega 2ª División (2.005)
1 Campeonato Liga Universitaria (1.981)
4 Subcampeonatos Liga Universitaria (1.977, 1.978, 1.979 y 1.980)
Categoría juvenil
8 Campeonatos Liga Gallega (1.990, 1.992, 1.994, 1.995, 1.996, 1.999, 2.003, 2.007, 2.018)
9 Subcampeonatos Liga Gallega (1.991, 2.000, 2.004, 2.005, 2.006, 2.008, 2.010, 2.011 y 2.013)
3 Campeón Copa Xunta Galicia (1.992, 1.995 y 2.007)
7 Subcampeonatos Copa Xunta Galicia (1.989, 1.991, 2.000, 2.006, 2.008, 2.010 y 2.011)
9 Participaciones en Campeonatos de España (1.990, 1.994, 1.995, 1.996, 1.999, 2.000, 2.003, 2.004 y 2.007).
Categoría senior femenina
Campeón Liga División de Honor Femenina (2.015 y 2019)
4 Subcampeonatos Liga División de Honor Femenina (2.011, 2.012, 2014 y 2017)
Campeón Series Nacionales Rugby 7 (Madrid 2.011, Oliva 2019)
Campeón España Universitario (San Sebastián 2.010)
Subcampeón de Europa Universitario (Córdoba 2.010)
Subcampeón España Universitario (Granada 2.011)
9 Campeonatos Liga Gallega (1.995, 2.010, 2.011, 2.012, 2.013, 2.014, 2.015, 2019 y 2020)
8 Campeón Copa Xunta Galicia (1.995, 2.010 y 2.011, 2.012, 2.013, 2.014, 2.015 y 2018)
Premio al Mejor Equipo Femenino de Galicia 2012 otorgado por la Secretaría Xeral para o deporte
Premio “Mellor Equipo Coruñés del Año 2.011”, Galardón otorgado por el Concello da Coruña.
Premio UDC Deportes 2.010, Galardón otorgado por la Universidade da Coruña.
Premio “Mellor equipo feminino” 2.015, Galardón otorgado por MUDEGA.
Categoría senior masculino
6 Campeonatos Liga Primera Nacional Grupo A (2.005, 2.006, 2.007, 2010, 2.011 y 2.012).
5 Subcampeonatos Liga Primera Nacional Grupo A (1.996, 1.998, 2.003, 2.008 y 2.009)
2 Copas Federación Española F.E.R. (1.997 y 1.999).
Tercer Puesto Fase Ascenso a División de Honor (1.998)
10 Fases Ascenso División Honor B (2.003, 2.004, 2.005, 2.006, 2.007, 2.008, 2.009, 2.010, 2.011 y 2.012)
3 Fases de Ascenso a Primera Nacional (1.990, 1.992 y 1.993)
Clasificación Copa del Rey (2.001).
9 veces MELLOR CLUBE GALLEGO (1.991, 1.993, 1.994, 1.995, 1.996, 1.997, 1.998, 1.999 y 2.001), galardón otorgado por la Secretaría Xeral para o Deporte de la Xunta de Galicia,
3 Campeonatos Liga Gallega 1ª División (1.990, 1.992 y 2.009)
2 Subcampeonato Liga Gallega 1ª División (1.993 y 2.010)
8 Campeón Copa Xunta Galicia (1.988, 1.992, 1.994, 1.997, 2.000, 2001, 2.005 y 2.014)
10 Subcampeonatos Copa Xunta Galicia (1.995, 2.003, 2.004, 2.006, 2.007, 2.010, 2.011, 2.012, 2.013 y 2.015)
1 Campeonato Liga Gallega 2ª División (2.005)
1 Campeonato Liga Universitaria (1.981)
4 Subcampeonatos Liga Universitaria (1.977, 1.978, 1.979 y 1.980)
Categoría juvenil
8 Campeonatos Liga Gallega (1.990, 1.992, 1.994, 1.995, 1.996, 1.999, 2.003, 2.007, 2.018)
9 Subcampeonatos Liga Gallega (1.991, 2.000, 2.004, 2.005, 2.006, 2.008, 2.010, 2.011 y 2.013)
3 Campeón Copa Xunta Galicia (1.992, 1.995 y 2.007)
7 Subcampeonatos Copa Xunta Galicia (1.989, 1.991, 2.000, 2.006, 2.008, 2.010 y 2.011)
9 Participaciones en Campeonatos de España (1.990, 1.994, 1.995, 1.996, 1.999, 2.000, 2.003, 2.004 y 2.007).
Categoría cadete
9 Campeonatos Liga Gallega (1.989, 1.990, 1.991, 1.992, 2.006, 2.009, 2.010, .2011 y 2.015)
3 Subcampeonatos Liga Gallega (2.005, .2013, 2.016 y 2.018)
9 Campeón Copa Xunta Galicia (1.990, 1.991, 1.992, 2.006, 2.007, 2.008, 2.009, 2.010 y 2.011)
8 Subcampeonatos Copa Xunta Galicia (1.989, 1.991, 2.000, 2.006, 2012, 2013, 2.014 y 2.015)
7 Participaciones en Campeonatos de España (y Torneos Nacionales) (1.989, 1.990, 1.991, 1.992 y 2.006, 2.009, 2.013).
Categoría infantil
6 Campeonatos Liga Gallega (1.990, 1.991, 1.992, 2009, 2012, 2.015 y 2.016)
3 Subcampeonatos Liga Gallega (2.011, .2013 y 2.014)
3 Campeón Copa Xunta Galicia (1.990, 1.992 y 2.012)
4 Subcampeonatos Copa Xunta Galicia (2010, 2011, 2.013 y 2.014)
4 Participaciones en Campeonatos de España (1.988, 1.990, 1.991 y 1.992).
Categoría alevín
6 Campeonatos Liga Gallega (1.989, 1.990, 1.991, 1.992, 2.014 y 2.015)
3 Subcampeonatos Liga Gallega (2.005, .2013 y 2.016)
5 Campeón Copa Xunta Galicia (1.989, 1.990, 1.992, 2.012 y 2.014)
1 Subcampeonato Copa Xunta Galicia (2.013)
6 Participaciones en Campeonatos de España (y Torneos Nacionales) (1.988, 1.990, 1.991, 1.992, 2.013, 2.015 y 2.016).

JUNTA DIRECTIVA CRAT

Presidente: Pedro López-Sors

Vicepresidente: Alfredo López Rey

GRUPO ADMINISTRATIVO

Secretario: Luis Vallines
Tesorero: Jesús Collar
Prensa y Redes: Jaime Rodríguez
Asesoramiento Legal: Alfonso Freire

GRUPO DEPORTIVO

Dirección Técnica: Elena Roca
Director Deportivo: Humberto Ramírez
Coordinador Sub14 a Sub18: Luis Vallines
Coordinador Sub6 a Sub12: Enrique Gómez

GRUPO COMERCIAL – SOCIAL

Luis Bejerano
Santiago Luaces
Jorge Fraguela
Pablo de Pablos
Ángel Sánchez-Toscano
Acacia Naves
Ignacio Lobón
Evaristo Martínez

CUERPO TÉCNICO CRAT

Entrenadores Senior Masculino – Javier Martínez, Pablo Enríquez, Evaristo Martínez y Chris Huntingford

Entrenadores Senior Femenino – Elena Roca, Pablo Artime y Alfredo López

Entrenadores Sub 18 – Jose Luis Rosado y Álvaro Villanueva

Entrenadores Sub 16 – Jorge Fraguela y Santiago Luaces

Entrenadores Sub 14 – Carlos Ponte

Entrenador Sub 12 – Pablo Sebastián

Entrenador Sub 10 – Jose Landeira

Entrenador Sub 8 y Sub 6 – Enrique Gómez

NUESTROS

PATROCINADORES